• AKTUALNOŚCI

      • Regionalny Konkurs GAPA 2024

       30.05.2024

       Jest Nam niezmiernie miło poinformować, że w tegorocznym Regionalnym Konkursie GAPA 2024 organizowanym przez Teatr w Grudziądzu w kategorii "Plastyka" wyróżnienie otrzymało 3 uczniów Naszej szkoły:

       1. Ania Sikora - 1 th

       2. Daryna Sevastianova - 1th

       3. Jakub Polaczek - 4tp

       Uczniowie Ci w dowolnej technice wykonali ilustrację do utworu Marii Konopnickiej "Na jagody". Daryna Sevastianova otrzymała wyróżnienie specjalne w kategorii: malarstwo w grupie wiekowej 14 -20 lat, w której brało udział 165 osób. Ania Sikora otrzymała wyróżnienie specjalne w kategorii wiekowej 14 -20 w kategorii: rysunek i grafika oraz wyróżnienie otrzymał Jakub Polaczek z klasy 4pp. Pracę naszych uczniów można obejrzeć w holu Teatru w Grudziądzu.

       Ponadto zespół SALEM i 4 wokalistki:

       1. Kasia Piórkowska - 4 tp

       2. Nikola Komorowska - 4tp

       3. Nikola Łompieś - 3tg

       4. Julia Sosnowska - 2th

       zakwalifikowali się do przesłuchań w ramach Konkursu GAPA 24 w kategorii: MUZYKA. Przesłuchania odbyły się 21.05.24 w Teatrze w Grudziądzu. Gratululacje dla wszystkich uczestników konkursu.

       Relacja: p. Elżbieta Sawicka

      • Dzień Dziecka w Dwójce

       30.05.2024

       29 maja w szkolnej świetlicy Samorząd Uczniowski wraz z klasą IV HG przygotował zabawę z okazji Dnia Dziecka. Wszyscy przy rytmach muzyki DJ Amelii doskonale się bawili. Serwowana była też wata cukrowa, popcorn i słodkie przekąski. 

       Relacja: p. Aleksandra Serdacka

      • Wycieczka do Torunia

       12.05.2024

       Dnia 08 maja 2024 r. klasa IV HG  pod opieką p. Jacka Michlewicza, p. Aleksandry Serdackiej , p. Sylwii Stawickiej  pojechała na wycieczkę integracyjną do Torunia.

       Pierwszym etapem wycieczki był  spacer ulicą Szeroką. Na chwilę zadumy część klasy udała  się do Katedry św. Janów Chrzciciela i Ewangelisty, gdzie można  było podziwiać sklepienia gotyckie i  malowidła w prezbiterium.

       Przy Krzywej Wieży  mieliśmy okazję naocznie sprawdzić, że zachowanie pionu przy budowie budynku nie jest konieczne, by on stał. Po drodze oglądaliśmy spichlerze – renesansowy i gotycki, które są uznawane za jedne z najbardziej unikatowych w Polsce. Następnie przeszliśmy się Bulwarem Filadelfijskim nad Wisłą .

       Potem cześć klasy udała się na ul. Jęczmienną do escape – room-u, gdzie rozwiązywała zagadki . Po obowiązkowym zakupie toruńskich pierników wróciliśmy do Kwidzyna.

       Tekst i zdjęcia: Jacek Michlewicz

      • Pożegnanie absolwentów klas V

       27.04.2024

       W piątek, 26 kwietnia w ZS nr 2 w Kwidzynie odbyła się uroczystość pożegnania absolwentów. Tegoroczni maturzyści już dziś żegnali szkolne mury. Pan Dyrektor Henryk Czyżewski skierował ciepłe słowa do uczniów klas piątych, życząc im bardzo dobrych wyników na maturze oraz trafnego wyboru dalszej drogi życiowej. Swoje wystąpienie podsumował refleksją, że koniec jednego etapu w życiu człowieka staje się początkiem kolejnego, miejmy nadzieję, że jeszcze wspanialszego i bardziej satysfakcjonującego.

       Podczas uroczystości wręczone zostały dyplomy uznania i nagrody dla najlepszych absolwentów oraz listy gratulacyjne dla ich rodziców. Wręczone zostały również upominki dla tych, którzy aktywnie działali w Samorządzie Uczniowskim, wolontariacie, sporcie i szkolnym zespole wokalnym. Najlepszy absolwent techniku papiernictwa Michał Wasiniak otrzymał stypendium od Firmy MM w Kwidzynie w wysokości 3000 zł.

       Całej uroczystości towarzyszyły piosenki wykonane przez zespół SALEM, dzięki którym uroczystość ta była jeszcze piękniejsza i bardziej wzruszająca. 

       Na pewno ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci tegorocznych absolwentów, bo przecież to tu – w ZS nr 2 zrodziły się wielkie przyjaźnie i plany na przyszłość, tu również pozostaną wspomnienia nauczycieli, wychowawców, chwil radości i uczniowskiego trudu.

       Na absolwentów czeka teraz krótki odpoczynek. Po nim rozpocznie się maturalny maraton😊. Jednak, aby szczęście im dopisywało wszyscy absolwenci, otrzymali od klas czwartych koniczynki na szczęście.

      • Warsztaty papiernicze z firmą BIM Kemi

       27.04.2024

       Klasy o profilu Technik papiernictwa miały okazję uczestniczyć w zajęciach z firmą BIM Kemi. Jest to firma działająca w branży celulozowo-papierniczej jako dostawca środków chemicznych do produkcji papieru i utrzymania jakości urządzeń technologicznych. Zajęcia obejmowały część wykładową, w trakcie której uczniowie zapoznali się z profilem działalności firmy, a także część praktyczną, gdzie prezentowano działanie autorskiego urządzenia analitycznego BIMpics, służącego do sprawdzania interakcji między dodatkami chemicznymi, a zawiesiną włókien celulozowych.

       Zajęcia bardzo podobały się uczestniczącym w nich papiernikom, a pracownicy firmy BIM Kemi docenili wiedzę naszych uczniów, a także wyposażenie pracowni, w których nasi uczniowie nabywają kompetencji w swym zawodzie.

       Tekst: Janusz Kowalak, Zdjęcia: Honorata Gruszka

       Opiekunowie: Honorata Gruszka, Mieczysława Jamrozik, Janusz Kowalak, Wioletta Paciorek

       Firma BIM Kemi – sponsor noclegu w Grotnikach uczniów Technikum papierniczego podczas rajdu „Papierowym Szlakiem”

      • VII Powiatowy Konkurs Wiedzy Technicznej za nami

       15.04.2024

       9 kwietnia 2024 roku odbył już VII Powiatowy Konkurs Wiedzy Technicznej dla szkół z powiatu kwidzyńskiego. Uczestnicy konkursu rozwiązywali testy: logicznego myślenia, teoretyczny papierniczy i praktyczny papierniczy.

       Laureatami w kategorii papierniczej zostali uczniowie ZS nr 2 w Kwidzynie:

       I miejsce – Michał Wasiniak, 5TP

       II miejsce – Dawid Kotowski, 4TP

       III miejsce – Monika Wojtacka, 5TP

       wyróżnienie – Wiktoria Wal, 4TP

       Parytet został zachowany

       Wszystkim Papiernikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie a sponsorom Lacroix Kwidzyn, MM Kwidzyn, Jabil Kwidzyn za ufundowanie nagród.

       Relacja i opieka:  Honorata Gruszka, Maria Kochanowska

      • Warsztaty sommelierskie

       04.04.2024

       W dniu dzisiejszym odbyły się zajęcia praktyczne z przedstawicielami Stowarzyszenia Sommelierów Polskich dotyczące organoleptyki wina, food paringu (łączenia win z daniami) oraz serwisu wina - na bazie wina bezalkoholowego.

       W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy 5 TH, 2 TG i dwie osoby z 1 TH. Zajęcia wniosły wiele nowych informacji, tajników sterowania win, a także możliwość wczucia się w rolę sommeliera.

       3 najlepszych uczniów otrzyma zaproszenie na widownie podczas finału Mistrzostw Polski Sommelierów w Warszawie, możliwość zwiedzenia hotelu i uczestnictwo przez 1 godzinę w pracy z sommelierem.

       Serdecznie dziękujemy panu Dawidowi Sojka i panu Piotrowi Irzyk za poświęcony czas, cenne informacje i doświadczenia.

       |

      • Szkolny konkurs "Kreatywny Stół Wielkanocny"

       21.03.2024

       W dniu dzisiejszym odbył się szkolny konkurs "Kreatywny Stół Wielkanocny". W konkursie wzięło udział 9 zespołów dwuosobowych. Zadaniem uczniów było nakrycie stołu dla 2 osób zgodnie z tradycją wielkanocną i zasadami nakrywania stołów konsumenckich – wykorzystanie symboli świątecznych, dekoracji, prac rękodzielniczych, wypieków wielkanocnych, a także rozwiązanie quizu wielkanocnego.

       Poziom przygotowania w tym roku był bardzo wysoki a rywalizacja mocno wyrównana. Jury w składzie: Bożenna Ossowska, Maria Kochanowska, Marta Goc - Kozakiewicz wyłoniło zwycięzców.

       Oto wyniki:

       I miejsce: Kinga Derlatka i Wiktoria Miloch 1 K

       II miejsce: Maria Klamecka i Natalia Roguska 1 TH

       III miejsce: Agata Pendrak i Joanna Paluszek 2 AK

       Wyróżnienie i udział w zajęciach warsztatowych Stowarzyszenia Sommelierów Polskich - Maria Hawrylicz i Aleksandra Smolkowska klas I TH

       Nagroda publiczności: Amelia Adamczyk i Magdalena Gajewska 3 TG.

       Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy, to były prace na wysokim poziomie. Dziękujemy jury na merytoryczną i profesjonalną ocenę. Nauczycielom - opiekunom uczniów za trud i pracę włożoną w przygotowanie do konkursu.

       Joanna Domańska, Marlena Kotłowska

      • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Biologicznej

       21.03.2024

       Gratulacje z okazji udziału w turnieju wiedzy biologicznej! To wspaniałe, że maturzyści oraz uczniowie z klas III TG i III TP mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności i pogłębić swoją wiedzę na temat biologii. Takie wydarzenia mogą być nie tylko świetną okazją do rywalizacji, ale także do nauki i rozwoju osobistego. Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy mieli satysfakcjonujące doświadczenie i będą kontynuować swoją pasję do nauki biologii w przyszłości.

       Turniej odbył się 20.03.2024 r., uczestnicy: Weronika Kaniewska V TG, Monika Wojtacka V TP, Piotr Kamiński V TP, Kajetan Skonieczek III TP, Daryna Fitsek III TP, Amelia Jasińska III TG, Natalia Ostrowska III TG, Julia Rumianowska III TG, Agata Wojnicz III TG.

       Każdy uczestnik otrzyma dyplom za udział, ostateczne wyniki oraz uzyskany czas rozwiązania będą ogłoszone 05.04.2024 r. na profilu FB oraz na stronie www organizatora.

       www.ogolnopolskiturniejwiedzy.edu.pl Ogólnopolski Turniej Wiedzy | Facebook

       Organizator: Jolanta Błędzka Dorota Brochocka

        

      • Walentynki 2024

       02.03.2024

       14 lutego świętowaliśmy Walentynki. Zespół Salem i Samorząd Szkolny zorganizował koncert z piosenkami o miłości. Staraliśmy się także przybliżyć historię tego święta. Nie zabrakło także życzeń z poczty walentynkowej. W ten dzień w naszej szkole królował kolor czerwony. Wszystkie osoby ubrane w tym kolorze otrzymały słodką niespodziankę. Można było sobie też zrobić walentynkowe zdjęcia na przygotowanej przez uczniów ściance. Relacja: p. Dorota Brochocka

      • Ogólnopolski Konkurs gastronomiczno – językowy “Success in the kitchen”

       25.01.2024

       Do szkoły właśnie dotarły długo wyczekiwane wyniki I etapu Ogólnopolskiego Konkursu „Success in the kitchen”, w którym wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły.
       Dwuosobowy zespół w składzie Agata Wojnicz i Wiktoria Wąsowska, z klasy 3 Technikum profilu gastronomicznym, zdobyły największą ilość punktów, zajmując tym samym najwyższe miejsce na podium! Gratulacje!

       Konkurs był nie lada wyzwaniem pod względem merytorycznym. Wymagał zarówno wiedzy gastronomicznej jak i językowej. Polegał na przygotowaniu przystawki bezmięsnej oraz dokładnym opisie jej przygotowania. Ponadto należało uzasadnić wybór produktów, kompozycję ich zestawienia oraz listę składników (normatyw surowcowy). Pisemną część pracy konkursowej należało opracować w języku polskim oraz angielskim.
       Agata i Wiktoria w ramach pracy konkursowej przygotowały vol-au-vent z musem z zielonego groszku, czerwonej papryki i buraka. Sam pomysł na przystawkę oraz dobór składników uzasadniły połączeniem walorów smakowych, estetycznych, a także zdrowotnych. Danie zostało przygotowane z niezwykłą starannością i dbałością o każdy szczegół. Sami spójrzcie…

       Przed nami II etap konkursu, więc nie spoczywamy na laurach. Wy trzymajcie kciuki, a my zabieramy się do pracy.

       Opiekunowie: Agnieszka Kaczyńska, Bożenna Ossowska

      • Zapraszamy do udziału w konkursie

       11.01.2024

       „Senat Rzeczypospolitej Polskiej jego rola i znaczenie w systemie politycznym współczesnej Rzeczypospolitej Polskiej" pod honorowym patronatem Senatora RP Pana Leszka Czarnobaja. Konkurs odbędzie się dnia 13 lutego 2024 roku o godz. 9:30 w Zespole Szkół Nr 2 im. M. Skłodowskiej – Curie sala nr 106.

       Program konkursu:

       9:30-9:45 – Przywitanie gości , pracowników i uczniów.
       9:45-10:45 – Pisemne rozwiązywanie testu.
       10:45-11:30 – Przerwa /Sprawdzanie napisanych testów/.
       11:30 – 12:00 – Ogłoszenie Laureatów i wręczenie nagród.

       Zapraszamy do udziału!

       Senat_Regulamin-konkursu.pdf

       Program_konkursu_szkolnego.pdf